Online Randevu Alın
Yumurta Donasyonu

Yumurta donasyonu; doğurganlığını kaybetmemiş bir kadının başarılı bir gebelik sürecine başlayabilmesi için başka bir kadın tarafından yumurta bağışlanması olarak nitelendirilebilir. Bazı anne adaylarında gebelik oluşabilme olasılığı sağlık sorunlarına, yaşına ve genetik faktörlere bağlı olarak ortadan kalkar. Özellikle genetik durumlara bağlı olarak bazı anne adaylarında başarılı gebelik oluşamaz. Fakat bu durumlarda yumurta donasyonu sayesinde bebek sahibi olabilmek mümkündür.

Bu işlem tüp bebek tedavisi gibi belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilir. Bu süreçte başka bir kadından yumurta alınır ve anne adayına yumurtanın nakli gerçekleştirilir. Daha sonra tedavi süreci başarılı olursa anne adayı başarılı bir gebelik geçirebilir.

Tedavi için yumurta vermeyi kabul eden kişiler donör olarak adlandırılır. Tüp bebek tedavisinde başarılı gebelik geçirememiş anne adayları yumurta donasyonu tedavisi sayesinde çocuk sahibi olabilirler. Yumurta vermeyi kabul edecek olan bağışçı seçimi çok önemlidir. Bu süreç içerisinde sağlık merkezimiz tarafından tüm önlemler alınmakta ve bağış işlemi gerçekleşmektedir.

Yumurta donasyonu en gelişmiş tedeviler arasındadır. Yumurta gelişimi olmayan ve genetik sebeplerle çocuk sahibi olamayan kadınlarda bu yöntemle başarılı gebelik başlatılabilir.

Yumurta donasyonu kimler için uygundur?

Yumurta donasyonu tüp bebek tedavisi ve farklı yöntemlerle olumlu sonuç alamayan çiftler tarafından tercih edilen bir tedavi türüdür. Mevcut tüm bebek sahibi olma prosedürlerinde başarılı olamayan ve uzun süre boyunca başarılı gebelik gerçekleştiremeyen kişilerde yumurta donasyonu önemli bir tedavi seçeneğidir.

Bu yöntemin en önemli avantajı ise çocuk için ebeveynlerde evlatlık hissi barındırmamasıdır. Kanser tedavisi ya da güçlü ilaç tedavileri sebebiyle yumurtalıkları alınan kişilerde dahi doğurganlık özelliği var ise bu yöntemle başarılı gebelik başlatma ve geçirme olasılığı vardır.

Yumurta donasyonu şu durumlarda uygulanabilir;
Menopoz dönemine giren kadınlar
Yumurta üretimi duran anne adayları
Genetik yolla geçici bir hastalığı olanlar
Genç yaşta yumurtalıklarının alınması operasyonlarına maruz kalanlar
Rahmi olmasına karşın erken dönemde menopoza girenler
Genetik olarak fonksiyonu olmayan overla doğan kadınlar
Yumurta geliştirici ilaçlara yeterli düzeyde cevap vermeyenler
Çocuklarına belirli genetik hastalıkları geçirmek istemeyenler
Rahmi olmasına karşın yumurta üretimi olmayan kadınlar
Kromozomal anomali sebepli daha önce düşük yapanlar
Kanser sebebiyle yumurtalık alınma ameliyatı geçirenler
Yumurta kalitesi ve rezervi düşük olan kişiler tüp bebek tedavisine başvurabilir.

Yumurta donasyonu nasıl yapılır?

Yumurta donasyonu için anne adayı ile donör birbirini tanıyabilir ya da hiç tanımadan bu işlem gerçekleştirilebilir. Genellikle bu işlem birbirini tanımayan kişiler arasında olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplanması için anne adayına yumurta gelişimini tetikleyecek bir prosedür uygulanmaktadır.

Yumurta donasyonu prosedürlerinde yumurta verecek olan kişiye yumurta gelişimini sağlayacak bir tedavi uygulanır. Yumurta alacak anne adayına yumurta gelişimi için herhangi bir tedavi uygulanmaz. Anne adayı için rahim iç zarı gebelik sürecine hazırlanır. Yumurtayı verecek kişi ile yumurta alıcısının tedavisi eş zamanlı olarak yürütülür.

Alıcı olan kadının eşinden sperm alınır ve alınan spermlerle yumurta döllenir. Taze embriyolar hemen taze şekilde kullanılabilmekle birlikte dondurularak daha sonra da kullanılabilir. Taze embriyolar kullanıldığında yumurta toplamayla eş zamanlı olarak baba adayının spermleri de alınarak mikroenjeksiyon işleminden geçirilir. Daha sonraki süreç tüp bebek tedavisinde olduğu gibidir. Bu süreçte 3-5 gün gibi bir sürede embriyo anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Daha sonra gebeliğin başarılı olup olmadığını kontrol etmek adına 2 hafta kadar beklenir.

Yumurta donasyonu sırasında anne adayı ile donör birbirini hiçbir şekilde görmeyecektir. Başarılı bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde bu yöntemle başarılı bir gebelik başlatma başarı oranı çok yüksek olacaktır.

Yumurta donasyonunda cinsiyet belirlenir mi?
Yumurta donasyonu uygulamasıyla birlikte tüp bebek tedavisine başvuran çiftler bebeğin cinsiyetini seçebilirler. Yumurta donasyonu sırasında embriyo transferi yapılmadan önce biyopsi yapılır. Bu süreçte PGT yöntemiyle cinsiyet belirlenebilir. Ayrıca bebekte kromozomal açıdan genetik bir tarama da gerçekleştirilebilir.

Alıcı olarak tedavide bulunan çiftin belirlediği cinsiyet embriyo gelişimi sonrasında beşinci gün anne adayının rahmine aktarım sonrası gebelikte cinsiyet belirlenebilir. Cinsiyet belirleme sırasında kombine işlemler yapılarak başarı oranı da arttırılabilir. Bazı çiftler yumurta donasyonu tedavisinde cinsiyet tayini konusunda destek istemez ve bu konuda sürpriz yapmak isterler.

Yumurta donasyonu başarı oranı nedir?
Yumurta donasyonu dünyanın birçok yerinde son yıllarda çok tercih edilen bir tedavi yöntemi haline geldi. Yumurta donasyonu başarı oranı tüp bebek tedavisi başarı oranı kadar yüksektir. Donasyon işlemlerinde yumurta nakli başarı oranı çok yüksektir. Nakil işlemi sonrasında gebelik sürecinin başlaması tüp bebek tedavisindeki başarıya bağlıdır.

Yumurta donasyonunda yumurta transferi ve embriyonun rahme aktarılması genellikle başarılı olur. Ancak gebeliğin kesin olacağı anlamına gelmez. Gebelik süreci tüp bebek yöntemindeki değişkenlere göre belirlenir.

Yumurta donasyonunda donör seçimi
Yumurta donörü seçiminde genellikle başarı oranını arttıracak kriterlere bakılır. Öncelikle 21-35 yaş arasında kadınlarda doğurganlık ilaçlarına yanıt verme eğilimi daha fazla olması, yüksek kalitede yumurta verilmesi ve yumurta rezervinin yüksek olması donör seçiminde yaş faktörünü ortaya koymaktadır.

Donörler seçilmeden önce detaylı bir sağlık taramasından geçirilir. Bu süreçte Hepatit B, HIV gibi hastalıklar olmamalıdır. Ayrıca diğer enfeksiyonlara maruz kalma olasılığı olan kişiler de donör olarak seçilmezler. Daha önce yumurta bağışı konusunda başarılı olan donör adayları öncelikli olarak tercih edilmektedir. Ayrıca ülkedeki yasal uygulamalar da seçimde önemli bir husustur.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı