Online Randevu Alın
Vajinal Yanma
Vajinal Yanma
27 Nisan 2022
Vajinal Yanma
OKUNMA : 306

VAJİNAL YANMA NEDİR?

Vajinal yanma, bir kadının yaşamında herhangi bir zamanda meydana gelebilecek ve yaşam kalitesini düşürebilecek jinekolojik bir sorundur.

VAJİNAL YANMA NEDENLERİ

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Korunmadan ve dikkatsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğiniz takdirde partnerinizde bulunan herhangi bir hastalık size bulaşabilir ve buna bağlı olarak vajinanızda yanma, kaşıntı, acı gibi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Hijyen Ürünlerinin Yeterince Kullanılmaması: Cinsel ilişki sırasında vajinada yanma hissedilmesinin sebeplerinden biri de hijyene yeteri kadar özen gösterilmemesidir.

Bunun için:

  • İç çamaşırlarının temiz olması,
  • Vajina ve çevresinin her daim doğru bir şekilde temizlenmesi,
  • Ve herhangi bir enfeksiyona karşı gerekli tedbirlerin alınması.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Yanmanın yanı sıra vajinada kaşıntı ve şişlik neden olur sorusunun bir diğer yanıtı bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Zayıf bağışıklık sistemi her türlü hastalığın ve şikâyetin vücutta daha kolay ortaya çıkmasına sebep olur. Vajinal problemler de bağışıklık sistemine olarak gelişen durumlar arasında yer alır.

Menopoz: Menopoz dönemine girilmesiyle birlikte vajinada çeşitli komplikasyonların oluşma ihtimali artış gösterir. Fakat menopoz döneminde gerçekleşen her yanma hissi menopoza bağlı gelişen hormonal değişiklikler yüzünden ortaya çıkmaz.

Yüzme Havuzundan Mikrop Bulaşması: Yüzme havuzu gibi birçok insanın faydalandığı alanların gerekli temizliklerinin yapılmaması ve hijyen koşullarına önem verilmemesi sebebiyle vajinal bölge mikrop kapabilir ve bunun bir getirisi olarak yanma, acı gibi hisler ortaya çıkabilir. 

Mantar Enfeksiyonları ve Vajinal Bakteriler: Vajina bölgesindeki bakteriler ve mantar enfeksiyonları da yanmanın başlıca sebepleri arasında yer alır.

İrritan (Uyarıcı) Maddeler: Vajinal spreyler, kokular, vajinal parfüm ve sabunlar, vajinal kremler, tuvalet kâğıdı ve sentetik iç çamaşırı gibi vücuda yabancı ve vücutta duyarlılık oluşturucu bazı maddeler o bölgede alerjik olayları tetikleyerek hastada yanma semptomu oluşumuna yol açabilir.

Stres: Stres durumu hastaların bağışıklık sistemini zayıflatır, enfeksiyon etkenlerinin vücuda girişini kolaylaştırarak vajinada yanma semptomuna yol açabilir.

Deri Hastalıkları: Deride görülen atopik dermatit(egzama), liken hastalığı, Sedef (psöriasis) gibi bazı hastalıklar vajinanın enfeksiyona açık hale gelmesine, travmalara ve vajinal yanmaya neden olur.

VAJİNAL YANMA BELİRTİLERİ

Kaşıntı: Kaşıntı vajinal yanmaya eşlik eden en sık semptomlardan biridir. Vajinal kaşıntı hastada genital bölgenin birçok nedene bağlı olarak uyarılması ile oluşur.

Kızarıklık: Vajinal yanma genellikle vajinal enfeksiyondan kaynaklı oluşur. Enfeksiyona neden olan bu madde, vücutta bir dizi kimyasal madde açığa çıkarır. Bu kimyasallar, yüzeysel damarların genişlemesine ve hastada birçok semptomun ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtilerden biri de kızarıklıktır.

Şişlik: Vajinal yanmayla ilgili belirtilerden biri de şişliliktir.  Hastada hem yanmaya yol açan etkenin oluşturduğu irritasyon (rahatsız edici uyarım), hem de hastada var olan kaşıntı nedeniyle kaşıma sonucu vajinal bölgede şişlik oluşabilir.

Kanama: Hastanın kaşıntı ve yanmaya bağlı o bölgeyi sürekli kaşıması, vajinal bölgede küçük çaplı deri travmalarına ve bu durumda hastada kanama oluşumuna yol açabilir. Ayrıca vajinal yanma hormonal düzensizliğe bağlı oluşmuşsa; bu hormonal düzensizlik de kanama nedeni olabilir.

Ağrı: Hastanın kaşınması, kas ve kanamadan kaynaklanan travma ağrı belirtilerine neden olabilir. Buna ek olarak, vajinal yanma hastadaki enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, vücut tarafından enfeksiyona karşı üretilen ve enfeksiyonu (çoğunlukla prostoglandin adlı maddeler) öldürmeye yönelik kimyasal maddeler de acıya neden olabilir.

İdrar Yaparken Vajinada Yanma ve Ağrı: Vajinada yanma idrar yolu enfeksiyonu gibi bazı durumlarda da oluşabilecek bir semptomdur. Bu durumda hastalar idrar yaparken yanma ve ağrıyor idrar yaparken vajinada yanma ve kanama semptomlarından yakınabilir.

Adet Öncesi Vajinada Yanma: Bazı hastalar, vajinada menstrüal dönemden hemen önce veya bu süre boyunca yanma belirtileri yaşayabilir. Bu durum genellikle hormonal sorunların neden olduğu bir durum olarak tanımlanır.

Akıntı: Vajinal yanma genellikle enfeksiyon etkisinden kaynaklı oluşur. Bu durumda hastada enfeksiyon etkeni çok miktarda salgı üretimine neden olur. Üretilen salgı hastada akıntı semptomuna yol açar. Bu akıntı çoğunlukla sarı-yeşil renkli ve kötü kokuludur.

Cinsel İlişki Sırasında Yanma ve Cinsel İlişki Sonrası Oluşan Kaşıntı ve Yanma: Enfeksiyona bağlı olmadan oluşan vajinal yanmalarda çoğunlukla cinsel ilişki sırasında yanma ve acı ile cinsel ilişki sonrası vajinada yanma hissi ve kaşıntı gözlenen bir semptomdur.

VAJİNAL YANMA TEŞHİSİ

Vajinal yanma teşhisinde kullanılan yöntemler:

Anamnez: Anamnez, hastanın hastalıkla ilgili şikayetlerini ifade ettiği bir durumdur. Vajinal yanığı olan hastalar genellikle vajinal yanığın yanı sıra kanama, ağrı, akım, döküntü ve enflamasyon gibi belirtilerden şikâyet eder. Doktor hastanın şikayetlerini dinler, bu şikayetlerin ne kadar süreyle orada olduğunu sorar. Cinsel partner sayısını ve hastanın ilişki sırasında yanmayı hissedip hissetmediğini, partnerinin kondom kullanıp kullanmadığını, sentetik iç çamaşırı kullanıp kullanmadığını günlük ped sayısının değişip değişmediğini sorgular. Ardından fiziksel muayeneye geçer

Fizik Muayene: Fizik muayenede hasta jinekolojik muayene masasına uzanır. Hekim hastanın vajinasını, vulvasını inceler. Hastanın vajinasına spekulum adlı aleti takarak vajinanın iç kısmı ve serviksi (rahim ağzını) muayene eder.

Ultrasonografi (USG): Ultrasonografi ses dalgaları kullanılarak görüntünün oluşturulduğu bir görüntüleme yöntemidir. Hastada enfeksiyon varsa ve bu enfeksiyonun iç genital(üreme) organlarına yayıldığı düşünülüyorsa hastaya ultrasonografi çekilerek rahmin, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin durumu hakkında fikir edinilebilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR): Manyetik rezonans görüntüleme manyetik alan kullanarak görüntünün oluşturulduğu bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem hastada iç organlarda ya da rahim ağzında problem olduğu düşünülürse ve bu durum ultrasonografide net olarak belirlenememesi durumunda kullanılan bir yöntemdir.

Kültür: Hastada enfeksiyon varlığının en kesin tanısı kültür örneği ile konur. Bu yöntemde hastada var olan akıntı kültür çubuğu yardımıyla alınıp kültür ortamına ekilir. Ardından bu bölgede gelişen mikroba göre hastaya tedavi uygulanır.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı