Online Randevu Alın
Merak Edilen Sorular
Kolposkopi nedir?

Rahim ağzının görüntüsünü büyüten ışıklı kolposkop cihazı, özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhisini sağlayan önemli yöntemlerden biridir. Bu cihaz sayesinde jinekolojik muayenede sorunlu hücre ve dokular çok daha rahat görülmektedir.

Hamilelikle HPV aşısı yaptırılır mı?

Uzmanlar gebelik döneminde HPV aşısının yapılmasını tavsiye etmemektedir. Genellikle hamileliğin sonlanmasının ardından HPV aşısı yaptırılmaktadır.

Jinekolojik kanserlerden korunma yolları nelerdir?

Özellikle çevresel faktörlerden kaynaklanan jinekolojik kanserlerden korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi rutin jinekolojik kontrole gitmektir. Özellikle tanısı geç konulan kanser türlerinde teşhisin erken yapılabilmesi için jinekolojik muayene büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte HPV taraması ve aşısı olmak, sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmak ve genital belirtileri dikkate almak da korunma yolları arasında bulunmaktadır.

Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi diğer adıyla da Vinci robotik cerrahi sistemi minimal invaziv cerrahinin gelişmiş en teknolojik halidir. Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki tek örneği olan da Vinci robotu; cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Cerrah konsolundan komutlar hasta konsolunda bulunan Da Vinci robotuna aktarılır. Da Vinci robotuna steril olarak özel bir kılıf giydirilir. Laparoskopik ameliyatlarda olduğu gibi karın duvarından, yapılacak ameliyata göre kesiler yapılarak trokar adı verilen el aletlerinin rahatlıkla karın içerisine girmesini ve hareket etmesini sağlayan aletler girilir. Yapılacak ameliyata göre uygun trokardan 3 boyutlu görüntüleme sistemi girilir. Görüntüleme cihazı robot kontrollü olduğu için titreme yapmaz ve cerrah, gerçeğe oldukça yakın üç boyutlu bir görüşe sahip olur. Optik sistem yüksek çözünürlüklü ve görüntü fiberoptik kameralar ile aktarığından dolayı görüntü yaklaştırılsa da görüntü kaybı olmaz. Cerrah dar alanlarda ve derinliklerde normal görüş alanından daha iyi görüntüleri sağlayabilir. Ardından diğer trokarlardan yapılacak cerrahide gerekli olan el aletleri girilir. El aletleri ile robotik konsol bağlantısı sağlanır. Cerrah, cerrah konsoluna oturarak el hareketleri ile robotik konsol hareketlerini yönetir. 720 derecelik dönüş açısına sahip olan robotik kollar, insan elinin yapması mümkün olmayan hareketlerin kolaylıkla yapılabilmesine imkan tanır. Cerrahın ellerindeki küçük titremeler, robot kontrolünde olan cerrahi gereçlere yansımaz. Böylece cerrahide yaşanabilen hata payı mümkün olan en düşük seviyeye indirilir.

Tüp Kapalıysa Gebelik Oluşur mu?

Tüpler kasık bölgesinde rahimin her iki yanında rahimle bütünlüğü olan yumurtayı karın boşluğunda yakalayan organdır. Tüpün biri kapalıysa diğer tüpte döllenme olup gebelik gelişebilir. Fakat her iki tüpte tıkalıysa ancak tüp bebek yöntemiyle gebelik oluşabilir

Tüpler Kapalı Olduğu Halde Meni Hissedilir mi?

Tüplerle meninin hissedilmesi arasında bir ilişki yoktur. Tüpler karın içine atılmış yumurtayı yakalayan ve vajina içinden rahimi geçerek tüpe ulaşmış spermin yumurtayla birleştiği organdır.

Sağlıklı gebelik takibi nasıl yapılır?

Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılacak ultrason ile gebelik tanısı konduktan sonra 4-6 hafta aralıklarıyla ultrason, kilo, tansiyon takibi ve kan testlerinin yapılmasıyla sağlıklı bir gebelik takibi yapılır.

Sağlıklı gebelik nasıl olur?

Sağlıklı gebelik annenin uygun yaş aralığında olması önemli şartlardan biridir. Bu yaş aralığı 20-32 yaş olarak kabul edilir.

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı