Online Randevu Alın
Endometriozis (Çikolata Kisti)
Endometriozis (Çikolata Kisti)
22 Nisan 2022
Endometriozis (Çikolata Kisti)
OKUNMA : 278

Endometriozis Nedir?

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık adını rahimin iç tabakasını döşeyen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen ''endometrium'' dokusundan almaktadır.

Halk dilinde çikolata kisti olarak bilinen Endometriozis, rahmin iç kısmını oluşturan ve adet kanamalarını sağlayan bez dokusunun rahmin dışında yer almasıdır.

Rahmin iç zar tabakası nereye yerleşirse o organı tutar ve tuttuğu organa göre şikayetlere neden olur. Endometriozis yumurtalık, karın boşluğu, bağırsaklar, rahmin dış zar tabakası, mesane, akciğerler hatta beyini bile tutabilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Neden Olur?

Çikolata kistinin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Çikolata kistinin nasıl oluştuğu ile ilgili birçok teori ortaya atılmıştır, ancak hiçbiri netlik kazanmamıştır. Hangi teori olursa olsun altta yatan genetik yatkınlık en önemli risk faktörü olarak görülmektedir.

Retrograd Menstrüasyon

Adet sırasında dışarı atılması gereken kanın, rahimden tüplere doğru geri gitmesi ve buradan karın boşluğuna, bağırsaklara ve yumurtalığa yayıldığı teorisi en çok kabul gören teorilerden biridir. Bu kanın içinde bulunan canlı endometriyal hücrelerin gittikleri organa yerleşip, orada büyümeye devam ettikleri düşünülmektedir.

Ciddi menstrüal kanama ve uzun süreli sık menstrüasyon içeren hastalarda daha sık endometrioz bu teoriyi destekler.

Çölemik Epitel Metaplazisi

Bu teoriye göre endometriozis gelişmekte olan organlardaki epitezi organlarının kendi kendini değiştirebileceğini (metaplaz) ileri sürmektedir. Ancak, bu değişikliğin neden herkeste olmadığı sorusuna yanıt verilmedi.

Kan Yoluyla Yayılım

Akciğerde ve beyinde endometriozis görülmesi kan ve lenfatik yayılma ile açıklanmaya çalışıldı, ancak bu konuda bir fikir birliğine varılamadı.

Lenf Yoluyla Yayılım

Lenf dolaşımı damar içi dolaşımın dışında devam eden bir dolaşım yoludur ve endometriozis hücrelerinin taşınmasında rol oynadığı düşünülür.

Endometriyal Hücrelerin Direk Yayılımı

Genetik Yatkınlık

Çikolata kistinin nasıl oluştuğu ile ilgili belki de fikir birliğine varılan tek teori genetik yatkınlıktır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Bağışıklık sistemin azalması çikolata kisti nedenleri arasında sayılmaktadır. Adet sırasında geriye doğru kan akımı olsa bile, normal bağışıklık sistemine sahip bir kadın rahim dışına giden bu endometrium hücrelerini natürel killer hücreleri tarafından yok edilir.

Sonuç olarak da canlı endometriyal hücreler o bölgelerde canlı kalamaz ve ortadan kaldırılır. Ancak bağışıklık sistemi zayıfsa, endometriotik hücreler vücut tarafından temizlenemez ve gittikleri yerde büyümeye devam ederler.

Vücutta Fazla Östrojen ve Prostaglandin Olması

Endometriozis gelişmesindeki anahtar rolü oynayan mekanizmalardan biri de aromataz enzim aktivitesinin artması sonucu östrojen düzeyinin yükselmesidir. Çikolata kisti aslında östrojen bağımlı bir hastalıktır. Çünkü ergenlik öncesi ve menopoz sonrası endometriozis görülmez. Bu da bu teoriyi desteklemektedir.

Endometriozis Belirtileri

Endometriozis, sıklıkla şu belirti ve bulgularla karşımıza çıkabilir:

 • Şiddetli adet ağrısı
 • Adet dönemi dışında şiddetli ve uzun zamandır var olan karın ağrısı
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Ağrılı tampon kullanımı veya tampon kullanamama
 • Ağrılı dışkılama, işeme, dışkıda veya idrarda kan
 • İnfertilite, gebelik kaybı, preterm doğum
 • Alerji ve eşlik eden immünolojik hastalıklar
 • Bel ve bacak ağrısı (siyatik siniri tutan endometrioziste)
 • Adet döneminde nefes almada zorluk, solunumla oluşan ağrı (diyafram kasında yer alan endometrioziste) düşündürebilir.
 • Kronik yorgunluk, menstrüal düzensizlikler
 • Anksiyete ve depresyon

Endometriozis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çikolata kisti tedavisi, çoğunlukla ilaçlar ve ameliyat ile yapılmaktadır. Hastanın ve doktorun belirleyeceği endometriozis tedavisi yöntemi, semptomların şiddetine ve kişinin hamile olma isteğine bağlı şekilde değişebilir.

İlaç (Hormon) Tedavisi

Hormon takviyeleri, bazı durumlarda endometriozisin neden olduğu acının tedavisinde pozitif bir sonuç verebilir. Menstrüal döngü süresince, hormonların iniş çıkışları rahim dışındaki uterus dokusunun kalınlaşmasına ve ardından çözünmesine ve kanamaya neden olur. Hormon terapisi ile endometriyal doku gelişimi yavaşlayabilir ve yeni odak oluşumu önlenebilir.

Fakat hormon tedavisi endometriozis için kesin bir tedavi değildir. Semptomlar tedavi tamamlandıktan sonra yeniden ortaya çıkabilir.

Progesteron Tedavisi

Bir serviks cihazı, doğum kontrol enjeksiyonu ya da hapı benzeri bir progesteron tedavisiyle beraber adet döneminde gerçekleşen kanamaların ve endometriyal odakların gelişmesinin önüne geçebilmektedir. Böylece endometriozisin sebep olduğu ağrı ve belirtiler azaltılabilir.

Endometriozis Ameliyatı

Eğer endometriozis hastalığınız varsa ve hamile kalmak istiyorsanız, hastalığı ortadan kaldıran cerrahi operasyonlar ile rahim ve yumurtalıklarınızı zarar görmeden tedavi edip hamile kalma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Konservatif Ameliyat

Eğer hastalığın sebep olduğu şiddetli ağrılardan şikayetçiyseniz ameliyat yararlı olabilmektedir. Fakat ameliyat sonrası ağrı yine de tekrarlayabilmektedir. Hekiminiz bu ameliyata laparoskopik biçimde ya da daha farklı durumlar için açık operasyon ile başlayabilmektedir. Laparoskopik cerrahi operasyonunda uzman cerrah, mide boşluğuna ince bir kesi yardımıyla göbek deliğinin içerisinden geçen ve laparoskop olarak adlandırılan bir görme cihazı koyar. Böylelikle başka bir küçük kesiden endometriyal dokuları alarak tedaviyi tamamlar.

Histerektomi

Hastalığın ciddi seyrettiği vakalarda en son seçenek total histerektomi operasyonudur. Bu operasyon, rahim ve serviks ile yumurtalıkları tamamen yok etmek amaçlı en iyi yöntemdir. Ancak yalnızca rahmin alındığı histerektomi operasyonu etkisiz olabilmektedir çünkü vücutta hala bulunan yumurtalıklar östrojen üreterek endometriozis dokusunu tetikleyebilmektedir. Böylece de ağrının tekrarlamasına sebep olabilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı