Online Randevu Alın
Dogum Kontrol Yöntemleri
Dogum Kontrol Yöntemleri
09 Mayıs 2022
Dogum Kontrol Yöntemleri
OKUNMA : 248

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı, düzenli olarak kullanıldığında doğum kontrolünü %99'e kadar sağlayan bir yöntemdir. Bazı haplar sürekli olarak kullanılırken, bazıları 21 gün kullanılıp 7 gün ara verilir. Doğum kontrol hapları kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içerir ve yumurtalıklarınızdan yumurta salınmasını engelleyerek etki eder. Aynı zamanda rahim ağzındaki mukus tabakasını yoğunlaştırarak spermin yumurtaya ulaşmasını önler. Doğum kontrol hapları, günlük olarak kullanılan ve sadece progesteron hormonları içeren mini pillerden farklı östrojen içeriklerdir. Doğum kontrol hapınızı her gün kullanmanız gerekir.

Hormonlu Spiral

Hormonlu spiral; küçük, yumuşak, T şeklinde, içindeki haznesinde kadınlık hormonu olan progesteron içeren bir doğum kontrol yöntemidir ve doktor tarafından rahim içine yerleştirilir. Hormonlu spiral, sürekli olarak düşük dozda progesteron yayarak utrerus’a etki eder. Uterus, ağzındaki mukus tabakasını yoğunlaştırarak, spermin hareket etmesini, yumurtaya ulaşmasını ve rahmin iç tabakasını inceltmesini zorlaştırır. Etkisi %99,8'a varan oranda yüksektir ve geri dönüştürülmüş doğum kontrol yönteminin mümkün olan en yüksek etkinliğini sağlar.

Kondom (Prezervatif)

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan prezervatif, planlanmamış hamilelik ve cinsel olarak bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Penisi bir kılıf gibi sararak spermlerin vajinaya girmesini engeller. Kondomun ucunda erkek boşaldığında meninin toplanması ve böylece vajinaya girmesinin engellendiği küçük bir baloncuk bulunur. Bu yöntemin en önemli yanı, her cinsel ilişkide yeni bir prezervatif gerektiğidir.

Vajinal Halka

Vajinal halka bilezikle lastik bant arasında bir görünüm sunan, kullanımı kolay, çok işlevli bir yöntemdir. Plastik şeffaf ve esnek bir halkadır ve vajinaya yerleştirildikten sonra östrojen ve progesteron hormonlarını gizleyerek yumurtalıklarınızdan yumurta üretilmesini önler. Aynı zamanda rahim ağzındaki mukus değişimini yoğunlaştırarak, spermin geçerek ve yumurtayla bulaşmasını önler.

Deri Altı İmplantı

Deri altı implantı ilk duyulduğunda uzay teknolojisi aracı olarak düşünülebilir ancak aslında yüksek etkili, depolaması kolay bir doğum kontrol yöntemidir. . Yaklaşık olarak bir kibrit boyutundadır ve üst kol cildinin hemen altına yerleştirilir. Yerleştirdikten sonra, progesteron boynuzunun küçük dozlarını gövdenin içindeki kaptan sürekli olarak serbest bırakır. Progesteron yumurtadaki yumurta üretimini önler ve uterus ağzındaki mukus tabakasını yoğunlaştırarak, spermin yumurtayı geçirmesini ve döllenmesini zorlaştırır.

3 Aylık İğne

Aylık veya 3 aylık iğne, sadece progesteron hormonlarını veya östrojen ve progesteron hormonlarını birlikte içeren bir iğnedir; vücudunuzun yumurta üretmesini önleyerek ve rahim içindeki mukus tabakasının yayılmasını önleyerek hareket eder. Her ay veya 3 ayda bir iğnenin olunması gerekir İğne yapıldıktan sonra etkisi durdurulamaz, yani yan etkisi varsa durdurulması söz konusu değildir Etki şekli doğum kontrol hapı gibidir; sadece her gün almanız gerekmez.

Spiral

Spiral veya uterus, rahmin içine yerleştirilen, yüksek etkili, küçük bakır içeren ve doktor tarafından yerleştirilen bir doğum kontrolü yöntemidir. Bu spiral spermin hareket etmesini, yumurtaya ulaşmasını ve döllenmesini önleyen bakır iyonları serbest bırakarak etki eder ve her ay yumurta oluşumunu engellemez. Nadiren bir sperm yumurtaya ulaşabilse bile, spiralin bakır içeriği döllenen yumurtanın rahim içine yerleşerek gebelik oluşmasına engel olur.  Rahim içine yerleştirilen spiral (tipe bağlı olarak) etkisini 5 - 10 yıl boyunca korur.

Mini Hap

Mini haplar, her gün aynı anda düzenli olarak kullanıldığında doğum kontrolünü %99'e kadar sağlar. Mini haplar sürekli olarak kullanılmalıdır. Doğum kontrol haplarından farkları kadınlık hormonları olan östrojen ve progesterondan sadece progesteronu içermeleri, östrojen içermemeleridir. Etki seviyeleri benzerdir, ancak günün aynı saatinde düzenli kullanım çok önemlidir ve saatlik gecikmeler sırasında etkileri azalır. Ayrıca kanama düzensizliği özellikle ilk aylarda doğum kontrol haplarından daha sık görülür.

Mini haplar dozlarına bağlı olarak etki eder: Rahim ağzındaki mukus tabakasını kalınlaştırarak sperm geçişini engeller ve döllenen yumurtanın tutunmasını engellemek üzere rahim iç yüzeyini inceltirler; bazıları yumurtlamayı da belirli derecelerde engeller.

Mini hapların her gün aynı anda alınması gerekir ve cinsel ilişkiniz olsun veya olmasın, hapların düzenli olarak kullanılması gerekir. Mini haplar genellikle emziren anneler (6. haftadan sonra), hipertansiyonu olanlar, östrojene bağlı yan etkilerden yakınanlar (migren, bulantı, memelerde hassasiyet), bazı durumlarda 35 yaş üzerinde olan sigara içen kadınlarda önerilir.

Takvim Yönetimi ve Vücut Isısı Takibi

Takvime göre veya vücut ısısını takip ederek uygulanan bu yöntem, ayın hangi günlerinde gebe kalabileceğinizi ve bu günlerde ilişkiye girmeyeceğinizi bilmenize dayanır. Bunun için gebe kalabileceğiniz günlerde olan belirtileri takip etmeniz gereklidir.  Bu yöntemi farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Menstrüasyon günlerinizi takvimde kaydederek ovülasyon gününüzü belirleyebilir ve değişiklikleri vücut çalışmalarınıza kaydedebilirsiniz. Bu ve benzer yöntemler, menstrüal döngünüzdeki küçük değişikliklerden, hesaplama hatalarından, hatta uyku düzeninizdeki değişikliklerden etkilenebilir.

Geri Çekme Yöntemi

Geri çekme yöntemi konusunda bilimsel olarak söylenebilecek pek fazla şey yok, bu yöntem bilim kelimesi kullanılmaya başlanmadan önceden beri uygulanıyor. Geri çekme ya da dışarı boşalma veya tıbbi terimiyle “coitus interruptus” güçlü bir kişisel kontrol ve deneyim gerektirir; ancak bir o kadar da güvenilmez bir yöntemdir. Etkili olabildiği zamanlardaki etkisini erkeğin boşalmadan önce penisini vajinadan dışarı çıkartabilmesine ve spermin yumurtaya ulaşamamasına borçludur. Bununla birlikte, tüm spermler boşalma sırasında dışarı atılmaz, ilişkinin daha önceki aşamalarında salgılanan sıvılarda da sperm bulunabilir.

Sterilizasyon

Sterilizasyon, doğum kontrolünün en uç noktasıdır. "Her zaman veya asla" gibi biraz radikal bir karardır, bu nedenle herkes için doğru bir yol değildir. Kalıcı bir doğum kontrolü biçimi olduğundan, asla çocuk istemediğinden veya artık çocuk istemeyen kişiler için uygundur. Sterilizasyon hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Birkaç yöntem olmasına rağmen, bunların hiçbirinin geri dönmediği söylenebiliyor. Sterilizasyon kararı vermeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapları sadece acil durumlarda kullanılabilir. Olaylar planlandığı gibi gitmediğinde ertesi gün kullanılabilir.  Ertesi gün hapları, doğum kontrol hapları gibi hormon içerir, ama içindeki hormonların miktarı çok daha fazladır. Yumurtaların yumurtadan salınmasını önlerler ve döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini ve hamilelik oluşturmasını önlemek için rahmin iç katmanını da inceltirler. Ertesi gün haplarının etkili olabilmeleri için haplarının korunmasız cinsel ilişkinin ardından mümkün olan en kısa sürede alınması gerekiyor. İdeal olarak korumasız ilişkinin ardından ilk 12 saat içinde alınmalıdır. İlişkinin 24 saati geçtikten sonra etki azalmaya başlar. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra gebelik oluşumunu engellemek için farklı bir yöntemle korunmanız gereklidir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı